Sort by

Jack has logged 53 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fall to Grace

Fall to Grace

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Clouds

Clouds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arcade Fire - Live at Lollapalooza 2017

Arcade Fire - Live at Lollapalooza 2017

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Us Kids

Us Kids

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Rover

The Rover

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry