☞adn☜ has logged 253 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Focus

Focus

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry