Sort by

SwedishPlumber has logged 453 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
You Cannot Kill David Arquette

You Cannot Kill David Arquette

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Believer

The Believer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Porno

Porno

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Peninsula

Peninsula

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Being There

Being There

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unhinged

Unhinged

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Faith Based

Faith Based

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Death in the Gunj

A Death in the Gunj

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Splinter

Splinter

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Monster Club

The Monster Club

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry