Charlotte has logged 110 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Fatal Frame

Fatal Frame

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Company

The Company

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Alice

Alice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dreamchild

Dreamchild

1985
×
Read the review Edit this entry  
29
The Firm

The Firm

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Permanent Green Light

Permanent Green Light

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
White: Melody of Death

White: Melody of Death

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The World Is Full of Secrets

The World Is Full of Secrets

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night House

The Night House

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
Read the review Edit this entry  
16
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
Read the review Edit this entry  
15
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Bugcrush

Bugcrush

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Play Boy

Play Boy

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
Nymphomania

Nymphomania

1994
×
Read the review Edit this entry  
09
Baby Doll

Baby Doll

1982
×
Read the review Edit this entry  
07
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
Edit this entry  
04
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Bratz: Rock Angelz

Bratz: Rock Angelz

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
City Without Baseball

City Without Baseball

2008
×
Read the review Edit this entry  
23
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
Islands

Islands

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
Read the review Edit this entry  
21
Eko Eko Azarak: Wizard of Darkness

Eko Eko Azarak: Wizard of Darkness

1995
×
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Baby Anger

Baby Anger

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
After School Knife Fight

After School Knife Fight

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
As Long as Shotguns Remain

As Long as Shotguns Remain

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Trust

Trust

1990
×
Read the review Edit this entry  
11
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lure

The Lure

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Like Grains of Sand

Like Grains of Sand

1995
×
Read the review Edit this entry  
05
Waitress

Waitress

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Martin

Martin

1977
×
Read the review Edit this entry  
27
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Read the review Edit this entry  
26
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
Read the review Edit this entry