Swish_41 has logged 182 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kristy

Kristy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Edit this entry  
31
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice Sweet Alice

Alice Sweet Alice

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pieces

Pieces

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Visiting Hours

Visiting Hours

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Madman

Madman

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Possession

The Possession

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rite

The Rite

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Omen

The Omen

1976
×
Read the review Edit this entry