• Jurassic Park III

    ★★½

  • Legally Blonde

    ★★★½

  • Mulholland Drive

    ★½

  • Shrek

  • Donnie Darko

    ★★★½

  • Memento

    ★★★

  • Snatch

    ★★½

  • X-Men

  • Scary Movie

    ★★

  • For the Birds

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Billy Elliot

    ★★★★

  • High Fidelity

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★½

  • Election

    ★★★½

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • You've Got Mail

    ★★★★

  • A Bug's Life

    ★★★★

  • Rushmore

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Dark City

    ★★½

  • Life Is Beautiful

  • Good Will Hunting

    ★★★½

  • Titanic

    ★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★

  • The Game

    ★★★★

  • Men in Black

    ★½

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★

  • Chasing Amy

    ★★★½

  • Scream

    ★★★

  • Jerry Maguire

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★½

  • Trainspotting

    ★★★½

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Clueless

    ★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Manhattan Murder Mystery

    ★½

  • Groundhog Day

    ★★★½

  • Aladdin

  • My Cousin Vinny

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★½

  • Maurice

    ★★½

  • Stand by Me

    ★★★

  • Aliens

    ★★★

  • Clue

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★

  • Halloween

  • Murder by Death

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★