RSS feed for Simon
  • Widows

    Widows

    ★★★★½

    terrific story, wiht a catch - you need to let yourself be sucked in.

  • Creed

    Creed

    ★★★★

    Rewatches bring out the best in some films.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★

    They took there sweet time but the payoff was worth it. Thor in singlasses.

    There were loads of plot hole as can be expected. Russos did indulge a bit. But. A fitting end.

  • The Little Drummer Girl

    The Little Drummer Girl

    ★★★★★

    An amazing work of art and storytelling. Really worth the watch!

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★½

    Heart moving, in a predictable but kind of lovely way. The songs were nice. Go Lady.

    But I wouldn't have guessed it was an Oscar nominee if I didn't read the internet. So many better movies in 2018.

  • Searching

    Searching

    ★★★★

    Now Im worried about being a dad.

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★½

    This movie is about. Everything.

  • The Siege

    The Siege

    ★★★

    Some ridiculous moments, but movies like this are why denzwl was king in the 90s

  • Noah

    Noah

    ★★★

    Stone golem angels, symbolic storytelling, fantastic yet realistic landscapes, the auteur's eye. This film was good until the third act. The acting just didn't hold up, especially the wailing cries of Jennifer Lynn Connelly. The sons were also so-so in their performances.
    A mediocre film that feels like it had it's guts pulled out by some corporate execs, from a visionary director.

  • About Time

    About Time

    ★★★★½

    Rewatching this film made me admire how Curtis gently embraced the Romcom genre tropes as a way to carefully, thoughtfully ask the big question of our time:
    What is happiness?

  • Triple Frontier

    Triple Frontier

    ★★★½

    Bromance invades south america.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★½

    Some lines in this were seriously cringey - saved by a great cast, cool effects, and a cat.