RSS feed for sydneybembry
  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    okay, yeah, this is perfect.

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

    BEYONCÉ

  • Cold War

    Cold War

    ★★★★

    I have a feeling this will be a film I continue to watch for many years to come

  • Ben Is Back

    Ben Is Back

    ★★★½

    i would watch julia and lucas read a telephone book together really

  • Burning

    Burning

    ★★★★★

    best kept plot details of the year

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★½

    I wonder if the band members realized when they were involved that they really just looked like shitty friends.

  • Ralph Breaks the Internet

    Ralph Breaks the Internet

    ★★★½

    The Disney princesses scene is literally my dream come true.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    Ok, I think I can say this is one of my favorite films now.

  • Weekend

    Weekend

    ★★★★

    Some of my favorite shots ever

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★

    Hawke is kinda a sassy bitch in this and I'm okay with that.

  • Jerry Maguire

    Jerry Maguire

    ★★★★★

    "Did you know that bees and dogs can smell fear?"

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    Hugh Grant's best performance since About A Boy? Perhaps!