• Scream

    ★★★★★

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Belle

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Compartment No. 6

    ★★★★

  • The Divide

    ★★

  • Benedetta

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • Ahed's Knee

    ★★★½

  • Annette

    ★★★★½

  • Escape Room: Tournament of Champions

    ★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Pleasure

    ★★★★

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★★

  • Freaky

    ★★★½

  • Supernova

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • The Human Voice

  • Antebellum

    ★★★

  • The New Mutants

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★½

  • Peninsula

    ★★★

  • Summer of 85

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★

  • Teddy

    ★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • The Hunt

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Undine

    ★★★½

  • Little Girl

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Fantasy Island

    ★½

  • The Father

    ★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Zola

    ★★★★

  • The Night House

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • The Grudge

  • Cats

    ½

  • Bombshell

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★

  • Charlie's Angels

    ★★★

  • Frozen II

    ★★★★★

  • Klaus

    ★★★★