SylvainL has logged 329 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leto

Leto

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heimat Is a Space in Time

Heimat Is a Space in Time

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L.A. Tea Time

L.A. Tea Time

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Colony

A Colony

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Antigone

Antigone

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pixels

Pixels

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the House

In the House

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream Blacula Scream

Scream Blacula Scream

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry