SylvainL has logged 379 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Goddess of the Fireflies

Goddess of the Fireflies

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cadillac Man

Cadillac Man

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Predator

Predator

1987
×
Read the review Edit this entry  
08
Nadia: The Secret of Blue Water

Nadia: The Secret of Blue Water

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Nightcomers

The Nightcomers

1972
×
Read the review Edit this entry  
02
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Otaku No Video

Otaku No Video

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coma

Coma

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
From the Other Side

From the Other Side

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Un jour Pina a demandé...

Un jour Pina a demandé...

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Là-bas

Là-bas

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Working Girls

Working Girls

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry