SylvainL has logged 26 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manifesto

Manifesto

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Claw

Claw

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry