Sort by

Simone has logged 100 entries for films during December 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monsieur Lazhar

Monsieur Lazhar

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hello I Must Be Going

Hello I Must Be Going

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Light of My Eyes

Light of My Eyes

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Accidents

Happy Accidents

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Noise

Sound of Noise

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paper Man

Paper Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bel Ami

Bel Ami

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
The Rapture

The Rapture

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
44 Inch Chest

44 Inch Chest

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Slacker

Slacker

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Never Too Young to Die

Never Too Young to Die

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
10 Years

10 Years

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Choke

Choke

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Klown

Klown

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry