Sort by

Simone has logged 40 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Edit this entry  
31
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★½
Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
X2

X2

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Host

The Host

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Admission

Admission

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Vicious Kind

The Vicious Kind

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shade

Shade

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jude

Jude

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hit

The Hit

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gangster No. 1

Gangster No. 1

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rang De Basanti

Rang De Basanti

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wild Target

Wild Target

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
The Imperialists Are Still Alive!

The Imperialists Are Still Alive!

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bullhead

Bullhead

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry