Sort by

chase has logged 271 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
Read the review Edit this entry  
28
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
19
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Edit this entry  
15
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Saraband

Saraband

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dreams

Dreams

1955
×
★★★
Edit this entry  
21
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
11
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Edit this entry  
10
To Joy

To Joy

1950
×
★★★
Edit this entry  
06
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★
Edit this entry  
02
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
30
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
Edit this entry  
20
The Manxman

The Manxman

1929
×
★★★
Edit this entry  
20
The Ring

The Ring

1927
×
★★★
Edit this entry  
17
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
Edit this entry  
11
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry