RSS feed for Jimi
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Politician

The Politician

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Sandekala

Sandekala

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Little Ashes

Little Ashes

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Stand by Me Doraemon

Stand by Me Doraemon

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Pria

Pria

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
K-12

K-12

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anna

Anna

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Gundala

Gundala

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nightmare Alley

Nightmare Alley

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brightburn

Brightburn

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry