Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Edit this entry  
06
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★
Edit this entry  
04
Fair Play

Fair Play

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Switch

The Switch

2010
×
★½
Edit this entry  
30
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Quiz Lady

Quiz Lady

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
OPAL

OPAL

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Walking Stories

Walking Stories

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★
Edit this entry  
20
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★
Edit this entry  
11
Four Daughters

Four Daughters

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood Flower

Blood Flower

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
07
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★
Edit this entry  
05
Life-Size

Life-Size

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Edit this entry  
02
Beautiful Disaster

Beautiful Disaster

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Revenge of the Pontianak

Revenge of the Pontianak

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Renfield

Renfield

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love at First Sight

Love at First Sight

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Studio

Once Upon a Studio

2023
×
Edit this entry  
21
Heart Attack

Heart Attack

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Ballerina

Ballerina

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Late Night Ride

Late Night Ride

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Reptile

Reptile

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Equalizer 3

The Equalizer 3

2023
×
★★★
Edit this entry