• Fair Play

    Fair Play

    ★★★½

    ranked—2023

    so how many times did they say the word fuck throughout the film? probably more than a hundred times lmao sucha girlboss move tho lets fkn goooo

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★

    ranked—2023

    watching this felt like i was having a cup of hot chocolate with marshmallows (of course) on a cold day in the arms of a loved one

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

    the music is HELLA unsettling it scares me, i love it

    ranked—a24

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★

    everyone needs a john & a riley in their life

  • OPAL

    OPAL

    ★★★½

    "It’s evil to help people who don’t need help."

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

    ok but how did i just found out that these are actually so good

  • War for the Planet of the Apes

    War for the Planet of the Apes

    ★★★★½

    probably one of the best trilogies ever made ✨

  • Joy Ride

    Joy Ride

    ★★★★

    SUCCESSION REFERENCE AND THE WAP KPOP REMIX MV HDSFKSJDHFKS

    ranked—2023

  • Downsizing

    Downsizing

    ★★

    pretty cool concept but kinda poor execution? unnecessarily long too imo.

  • Sideways

    Sideways

    ★★★★

    a whole parade of shenanigans, you just won’t know what’ll happen next 🤡

  • The Killer

    The Killer

    ★★★★

    i said I LOVE THE SMITHS

    ranked—2023 / ranked—david fincher's

  • Four Daughters

    Four Daughters

    ★★★★

    very interesting way of storytelling. just feeling a lil underwhelmed by the ending tho hmmm. & yet still processing with what actly happened.

    ranked—2023