Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Tanner Wolfe

Tanner Wolfe

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Tanner
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Tanner’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II 2000

    ★★★ Watched by Tanner Wolfe 19 Jun 2022

    Worst in the series by a long shot. Still entertaining though.

  • Alien: Covenant

    Alien: Covenant 2017

    ★★★★½ Watched by Tanner Wolfe 11 Jun 2022

    This will go down as one of the best in the series.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★★ Watched by Tanner Wolfe 29 May 2022

    HOLY SHIT! Cruise is the biggest and greatest movie star we have and will ever have. I wasn’t even that huge a fan of the first, but Jesus Christ did this get me excited.

  • Ambulance

    Ambulance 2022

    ★★★½ Watched by Tanner Wolfe 29 May 2022

    This will become a cult classic. Best Bay in years, maybe ever?

  • Aliens

    Aliens 1986

    ★★★★★ Watched by Tanner Wolfe 26 May 2022

    Action movies don’t get much better than this.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1 2003

    ★★★★★ Watched by Tanner Wolfe 14 May 2022

    STOP FUCKIN AROUND WITH YAKUZAS!

  • Top Gun

    Top Gun 1986

    ★★★½ Watched by Tanner Wolfe 10 May 2022

    Cruise better bust out those jeans for game three.

  • Cliffhanger

    Cliffhanger 1993

    ★★★★ Watched by Tanner Wolfe 08 May 2022

    Maybe the most underrated action movie of the 90s.

  • Rambo: Last Blood

    Rambo: Last Blood 2019

    ½ Watched by Tanner Wolfe 03 May 2022

    This is probably Trumps favorite movie. 

    Also, I’m not sure someone needs a second shot to the stomach when you just blew their head off with a shotgun.

  • Moonfall

    Moonfall 2022

    ★½ Watched by Tanner Wolfe 02 May 2022

    I think about 12 cents of this movies 140 million dollar budget went to the script writing.

  • Annihilation

    Annihilation 2018

    ★★★★★ Watched by Tanner Wolfe 02 May 2022

    This will go down in the history books as top notch sci-fi.

  • The Raid

    The Raid 2011

    ★★★★½ Watched by Tanner Wolfe 23 Apr 2022

    Top tier action

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 20
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro