Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
M

M

1931
×
★★★
Edit this entry  
18
Promare

Promare

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mermaid

Mermaid

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Box Assassin

The Box Assassin

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Mobile Police Patlabor Reboot

Mobile Police Patlabor Reboot

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Winter Days

Winter Days

2003
×
★★
Edit this entry  
12
Genius Party Beyond

Genius Party Beyond

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
BNA

BNA

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sonic the Hedgehog: The Movie

Sonic the Hedgehog: The Movie

1996
×
Edit this entry  
05
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Little Witch Academia

Little Witch Academia

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dead Space: Downfall

Dead Space: Downfall

2008
×
½
Edit this entry  
29
Love Liza

Love Liza

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
Macross: Do You Remember Love?

Macross: Do You Remember Love?

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
Edit this entry  
21
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★½
Edit this entry  
19
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Witch Academia: The Enchanted Parade

Little Witch Academia: The Enchanted Parade

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Blue Velvet Revisited

Blue Velvet Revisited

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Dragon Dentist: Satsurikumushi

The Dragon Dentist: Satsurikumushi

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
03
The Dragon Dentist: Tengumushi

The Dragon Dentist: Tengumushi

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
The Marathon

The Marathon

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Firebird

Firebird

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rose

The Rose

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry