• The Conjuring

    The Conjuring

    ★★½

    Genuinely scratching my head as to why people love this thing so much.

    It’s...fine? I feel like this movie embodies everything wrong with modern mainstream horror and, apart from some flashy directing, it doesn’t really add anything special to the contemporary horror scene. 

    When your jump scares (which are all telegraphed and not surprising at all) don’t even get a reflexive jump out of me, something is fundamentally wrong. 

    Sorry, but I’ll stick to my “boring” The Exorcist.

  • Magnolia

    Magnolia

    ★★★★★

    I, too, drink cocktails and listen to Supertramp whenever I’m depressed and confuse sickness with love.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    This is a totally normal movie. Nothing different about it at all.

  • The Grandmother

    The Grandmother

    ★★★★

    Although it overstays its welcome a fair bit, The Grandmother is a typically surrealistic early effort from David Lynch that addresses some of his trademark themes of adolescent trauma rooted in familial terror. It feels like a necessary step in the creation of Lynch’s nightmarish style that’s explored both more thoroughly and profoundly in his later works. This short also reaffirms my belief that Lynch is at a distinct visual advantage, in contrast to his colleagues, as his films always borrow a…

  • Blue Velvet Revisited

    Blue Velvet Revisited

    ★★★

    Very thoughtful and dreamlike meditation on the making of Blue Velvet, although it has very little to offer in regards to expanding one’s understanding of the behind-the-scenes process of the film. It’s truly wonderful that all this archival footage and stills have been reproduced into something of a tribute to David Lynch from Peter Braatz but I felt it was overlong and hardly worth paying attention to most of the time. Whenever it incorporates interview footage/audio with Lynch or the cast, this documentary excels with candidness.

  • David Lynch: The Art Life

    David Lynch: The Art Life

    ★★★★½

    Super stylized documentation of David Lynch’s early life up to the production of Eraserhead, incorporating his own artwork and trademark personality into the storytelling. Of course, this leaves me yearning for more retrospective from David on his career after he got into filmmaking but this is still an engaging and oddly inspiring watch for artists. Huge recommend for Lynch fans and even people that just want something interesting to listen to in the background.

  • The Marathon

    The Marathon

    ★★★½

    Why can’t Disney be wholesome like this? A tribute to their mascot is so much more heartwarming and thoughtful than 95% of their creative output.

  • Firebird

    Firebird

    ★★★★

    Wish the version I found of this didn’t have annoying commentary over it but OH MY GOD THE COLORS.

  • The Rose

    The Rose

    ★★★

    I hope Petrov cashed some fat checks from these United Airlines commercials.

  • The Night

    The Night

    ★★★

    Artful, while simultaneously corporate.

  • Twin Peaks: The Missing Pieces

    Twin Peaks: The Missing Pieces

    ★★★★★

    This is definitively the holy grail of deleted scene compilations—while not every scene would tonally work within Fire Walk With Me, so many build on existing material in interesting ways. Almost everything here with Laura, Leland, and Jeffries is essential and probably would enhance an already fantastic film. The rest of it, while not terribly important to FWWM, is still fun to watch and features numerous characters from the series that just didn’t make the cut for Lynch’s tragic masterpiece of suburban terror.

  • Twin Peaks

    Twin Peaks

    ★★★★½

    This is a rating of the original two seasons of Twin Peaks 

    *I might come back to this review at a later time to elaborate further on my feelings of the show (namely how it takes a relatively drastic nosedive in the middle of S2), but the S2 finale is incredible and I’m beyond excited to watch Fire Walk With Me and The Return*