• The Black Phone

    The Black Phone

    ★★★½

    www.youtube.com/watch?v=_kr1YYal_b8&t=12s
    Very nice plot elements and I love the aesthetics of the villain. Ethan Hawke is surprisingly becoming a horror mainstay within the last 5-10 years being in this, Sinister, and Purge but he’s great on both sides to be honest. I think there’s some plot points that are hard to explain but it doesn’t detract and ultimately the Joe Hill influence makes this story what it is and those finger prints add elements that I loved!

  • The Sacrifice

    The Sacrifice

    ★★★★½

    My knowledge of this movie : Tarkovsky's camera jammed during the shooting the house scene (which I believe led him to having to reshoot it) and that this is Tarkovsky's final movie. It is altogether ironic and unfortunate that the film which has been linked to the death of such an iconic director was known for debacles and reshoots and his final film also is marred by the same curses. I can confidently say the most obvious statement in cinematic…

  • Ivan's Childhood

    Ivan's Childhood

    ★★★★

    Among the things I first noticed was that the writer for this film was not Tarkovsky himself and this becomes very apparent throughout the movie because of it's lack of highly thoughtful and prophetic proses. While this does have a different feel from what I've come to know from a Tarkovsky film it certainly doesn't disappoint. We're immediately struck by the film and left to question what is going on when a young boy enters a barrack and asks for…

  • Badlands

    Badlands

    ★★★½

    www.youtube.com/watch?v=5PsBP_Mf3TU
    Martin* Sheen is absolutely charismatic in this film and pulls off the anti-hero really well. The film felt really based in reality and was a fun watch. There were certain parts where it felt meandering or where scenes lacked a bit of impact but overall was a one I liked. Not as profound as the previous Malick I'd seen but pretty solid and a truly good true crime film!

  • The Thin Red Line

    The Thin Red Line

    ★★★★½

    www.youtube.com/watch?v=5PsBP_Mf3TU
    What this movie is able to put together and achieve is breathtaking in the best sense. Had this been attempted by a lesser cast it would have probably came off as terribly pretentious but it had a dream lineup for a cast and brought poignance to the script. It's amazing to think of the people in this cast that have little to no lines. Adrian Brody is perhaps the greatest example and it's insane to think an actor of…

  • Eternity and a Day

    Eternity and a Day

    ★★★★½

    www.youtube.com/watch?v=tzlGYujvKBA
    "How long will tomorrow last"
    It is easy to see the mastery of a number of things in this film that are pretty awe inspiring. Angelopoulos transitions without cuts brilliantly and uses the movement of giant set pieces instead which cranks the difficulty level all the way up while not giving up anything in terms of execution. The sound production is so high level that this is the first time I've ever thought to write about it in a…

  • 1917

    1917

    ★★★★

    www.youtube.com/watch?v=dBKkU-bbiHk&t=8s
    Tremendous story and brilliant stunt choreography. Don’t know if it pushes the tension as much as Dunkirk by comparison but the action sequences are endlessly entertaining. There are some real stand out performances as well but pretty short and only a couple. Definitely a must watch for war movie fans and shows a war in its brutality that is under represented in media!

  • Landscape in the Mist

    Landscape in the Mist

    ★★★★½

    www.youtube.com/watch?v=tzlGYujvKBA
    I'm sure I'm not alone in not knowing if this director up until recently, and I thank my co-host a great deal for directing me towards his filmography. What is accomplished in this film is really great and shows mastery of the craft. The long oners that are pulled off with great choreography is really quite spectacular. The dichotomy of pulling off gritty realism and surrealism is such a great balance and skillfully done. This also works on a…

  • Black Metal Veins

    Black Metal Veins

    ★★★½

    www.youtube.com/watch?v=_kr1YYal_b8&t=12s
    I would consider this to be depressing and depraved in how in your face this is concerning heroin and crack cocaine addiction. Naked Lunch is in the namesake of giving a "naked" look into the bleak existence that addiction brings, this film brings that same essence into this documentary and really leans into the pain and motivations for such hard and harrowing addictions. There's almost a comradery or sense of pride concerning the depths of the addictions between the…

  • Dekalog

    Dekalog

    ★★★★½

    www.youtube.com/watch?v=wWzqQ_nb42E
    Adding this a little after the fact to highlight the exhaustive review as well as bring attention to the solidity of the entire series and how great it is as a whole!

  • Girl in the Picture

    Girl in the Picture

    ★★★½

    www.youtube.com/watch?v=_kr1YYal_b8&t=12s
    Really good true crime documentary that continually unravels and reveals a new layer. Every turn leads to a new question that needs answered until we get to present day where we left with resolutions and still questions unanswered. It's a case of a terrible upbringing that did not lead to the monstrous evil that preceded one of our victims. The one bright spot was that for every terrible or questionable character there was five that cared deeply and yearned for answers and sought to help others and make change.

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    www.youtube.com/watch?v=_kr1YYal_b8&t=12s
    I really liked this one, and it felt like Peele staying true to his commentary style and making some interesting statements and looking at things through a different lens.  I think part of what makes a genius director or a truly great and talented one is look at things we often overlook or look at something from a fresh perspective. That is done here in a really interesting way. There’s hooks that keep you interested, nice details that add…