Sort by

Mike has logged 354 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Ward

The Ward

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Starman

Starman

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mrs. Parker and the Vicious Circle

Mrs. Parker and the Vicious Circle

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Riddick

Riddick

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sailor Suit and Machine Gun

Sailor Suit and Machine Gun

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Chronicles of Riddick

The Chronicles of Riddick

2004
×
★★★
Read other review Edit this entry  
18
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider

Spider

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Snake in the Eagle's Shadow

Snake in the Eagle's Shadow

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bride of Frankenstein

Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry