TadKosciuszko has logged 415 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
So This Is Paris

So This Is Paris

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Homecoming: A Christmas Story

The Homecoming: A Christmas Story

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
State of Grace

State of Grace

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Birds

Dead Birds

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dangal

Dangal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man of Marble

Man of Marble

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry