TadKosciuszko has logged 32 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Culpepper Cattle Co.

The Culpepper Cattle Co.

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anna Karenina

Anna Karenina

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anna Karenina

Anna Karenina

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The War Game

The War Game

1966
×
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Captains Courageous

Captains Courageous

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oliver Twist

Oliver Twist

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Viva Zapata!

Viva Zapata!

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
East/West

East/West

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry