Sort by

Taera has logged 32 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Presto

Presto

2008
×
Edit this entry  
28
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Give a Girl a Break

Give a Girl a Break

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Edit this entry  
05
John's Gone

John's Gone

2010
×
Edit this entry  
05
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
04
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Movie

American Movie

1999
×
★★½
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry