kim has logged 54 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Name of the King III

In the Name of the King III

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Gruesome School Trip

Gruesome School Trip

2005
×
Edit this entry  
15
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Loch Ness Monster: New Evidence

Loch Ness Monster: New Evidence

2019
×
Edit this entry  
05
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry