Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
02
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
After Death

After Death

1915
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Computer Wore Tennis Shoes

The Computer Wore Tennis Shoes

1969
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
Read the review Edit this entry  
09
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry