• Smithereens

    Smithereens

    ★★★½

    Tragedy in the punk rock world. It can be a heartbreaking watch.

  • Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

    ★★½

    The love scenes were written by AI

  • The Computer Wore Tennis Shoes

    The Computer Wore Tennis Shoes

    ½

    There’s something about live action Disney films in the ‘60s-‘70s that renders them timeless as milk sitting out in the hot sun. The premise is actually intriguing, but how it was executed resulted in a half-baked dud. Cartoonish old white college officials, the mob being thrown in somehow, sitcom production values (with Dinosaurs transitions), jokes that don’t land, and a convoluted story all bring this computer to low wattage. Not even a teenage Kurt Russell could save this one.

    One of the criminals mentions how to dispose of Dexter’s body by dumping it deep into a River. Gangster shit. A Disney classic!

  • The Cat from Outer Space

    The Cat from Outer Space

    For such a bizarre premise, this film was pretty boring.

  • Muppet Treasure Island

    Muppet Treasure Island

    ★★★★

    The Muppets and Tim Curry. What more can you ask for?

  • Batman & Robin

    Batman & Robin

    ★½

    FREEEEEZUS

  • Rejected

    Rejected

    ★★★★★

    If I ever make commercials, Don Herdtzfelt will always be on my mind.

  • Blazing Saddles

    Blazing Saddles

    ★★★★

    One of the funniest movies ever made

  • Hook

    Hook

    ★★★½

    Were the critics right or wrong by panning this film?

    Who knows, but I do know this film is spectacular. I mean, who doesn’t want Dustin Hoffman playing a flamboyant, vengeful Hook?

  • Over the Garden Wall

    Over the Garden Wall

    ★★★★★

    Quite possibly the greatest miniseries within the last decade.

    The animation, music, writing, acting, atmosphere, it’s all captivating.

  • Waking Life

    Waking Life

    ★★★★★

    Alex Jones’ greatest work

  • The War of the Roses

    The War of the Roses

    ★★★★★

    I think this might be Danny DeVito’s best work as a director.