Sort by

talkinghead has logged 56 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Metamorphosis

Metamorphosis

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eddie and the Cruisers

Eddie and the Cruisers

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roads

Roads

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brief Crossing

Brief Crossing

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear City: A Family-Style Comedy

Fear City: A Family-Style Comedy

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Be Bad

Don't Be Bad

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sakuran

Sakuran

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Proof

Proof

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cain the XVIII-th

Cain the XVIII-th

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Walking the Streets of Moscow

Walking the Streets of Moscow

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gigi

Gigi

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girlfight

Girlfight

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry