Sort by

avery has logged 112 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phineas and Ferb: Star Wars

Phineas and Ferb: Star Wars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Popeye

Popeye

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Teen Beach 2

Teen Beach 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mr. Boogedy

Mr. Boogedy

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
Read the review Edit this entry  
17
Frenemies

Frenemies

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Geek Charming

Geek Charming

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Now You See It...

Now You See It...

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry