Sort by

avery has logged 135 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Homeless for the Holidays

Homeless for the Holidays

2009
×
Read the review Edit this entry  
10
Smiley

Smiley

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coffee Shop Names

Coffee Shop Names

2020
×
Edit this entry  
08
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
31
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minutemen

Minutemen

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry