Sort by

elli has logged 58 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Queen of the Desert

Queen of the Desert

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grump

The Grump

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Slow Motion

Slow Motion

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Best Actress of All Time

Best Actress of All Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scripted Content

Scripted Content

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Just a Minute

Just a Minute

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Walking Out

Walking Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Boy Downstairs

The Boy Downstairs

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Proof

Proof

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Einstein's Mind: The Enigma of Space and Time

Inside Einstein's Mind: The Enigma of Space and Time

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Experience: Tesla

American Experience: Tesla

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Holidays

Holidays

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry