elli has logged 226 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
You, Me and Dupree

You, Me and Dupree

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus and the Magic Drum

Santa Claus and the Magic Drum

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Death of Superman

The Death of Superman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Justice League vs. the Fatal Five

Justice League vs. the Fatal Five

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Holiday Rush

Holiday Rush

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Every Day

Every Day

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry