Sort by

Christopher has logged 291 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
29
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
29
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
The Cathedral

The Cathedral

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Benediction

Benediction

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
EO

EO

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sharp Stick

Sharp Stick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
A New Old Play

A New Old Play

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★
Edit this entry  
06
Il Buco

Il Buco

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Grave Robbers

Grave Robbers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pearl

Pearl

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Torture Chamber of Dr. Sadism

The Torture Chamber of Dr. Sadism

1967
×
★★½
Edit this entry  
17
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Edit this entry  
09
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
03
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
Smile

Smile

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry