Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Stellar

Stellar

1993
×
Edit this entry  
17
Thigh Line Lyre Triangular

Thigh Line Lyre Triangular

1961
×
Edit this entry  
17
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
17
Reading Binging Benning

Reading Binging Benning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Edit this entry  
13
Blight

Blight

1996
×
Edit this entry  
11
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
Edit this entry  
05
Footnotes to a House of Love

Footnotes to a House of Love

2007
×
Edit this entry  
05
Solitary Acts (4, 5, 6)

Solitary Acts (4, 5, 6)

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Trains Are for Dreaming

Trains Are for Dreaming

2009
×
Edit this entry  
02
The Ground

The Ground

2001
×
Edit this entry  
01
To Be Here

To Be Here

2013
×
Edit this entry  
31
All My Life

All My Life

1966
×
Edit this entry  
31
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
Edit this entry  
31
L'Eau de la Seine

L'Eau de la Seine

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bärbel and Charly

Bärbel and Charly

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
Edit this entry  
27
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
½
Edit this entry  
19
The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
This Means More

This Means More

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
This Day Won’t Last

This Day Won’t Last

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Letter From Your Far-off Country

Letter From Your Far-off Country

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Letter From Your Far-off Country

Letter From Your Far-off Country

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Judy Versus Capitalism

Judy Versus Capitalism

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Big Happiness

Big Happiness

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Making a Diagonal With Music

Making a Diagonal With Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Sisters With Transistors

Sisters With Transistors

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Surviving You, Always

Surviving You, Always

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Flowers blooming in our throats

Flowers blooming in our throats

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Glimpses from a Visit to Orkney in Summer 1995

Glimpses from a Visit to Orkney in Summer 1995

2020
×
Edit this entry  
16
Desert Lights

Desert Lights

2021
×
★½
Edit this entry  
16
Bicentenario

Bicentenario

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
( ( ( ( ( /*\ ) ) ) ) ) aka Echoes of the volcano

( ( ( ( ( /*\ ) ) ) ) ) aka Echoes of the volcano

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Cardón cardinal

Cardón cardinal

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ekphrasis

Ekphrasis

×
★★★
Edit this entry  
16
In Ictu Oculi

In Ictu Oculi

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Strange Object

Strange Object

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Inventing the Future

Inventing the Future

2020
×
Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
19
Forget Me Not

Forget Me Not

2015
×
Edit this entry  
19
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry  
14
Made of Air

Made of Air

2014
×
Edit this entry  
13
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
Edit this entry  
13
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
Edit this entry  
08
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
Edit this entry  
07
Art History

Art History

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Crumbs

Crumbs

2015
×
Edit this entry  
06
[...] craving for narrative

[...] craving for narrative

2015
×
Edit this entry