red has logged 621 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
F for Fake

F for Fake

1973
×
Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Quiet Room

The Quiet Room

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry