red has logged 76 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Edit this entry  
30
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
May

May

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bones

Bones

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Devil's Carnival

The Devil's Carnival

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
American Mary

American Mary

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★
Edit this entry  
15
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★
Read the review Edit this entry