Sort by

Ole has logged 39 entries for films during October 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Music Never Stopped

The Music Never Stopped

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucky Luke

Lucky Luke

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Final Cut: Ladies and Gentlemen

Final Cut: Ladies and Gentlemen

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Win Win

Win Win

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Danish Poet

The Danish Poet

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Election

Election

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Punisher: Dirty Laundry

The Punisher: Dirty Laundry

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
01
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Barefoot Gen 2

Barefoot Gen 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry