Ole has logged 369 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Punch and Judy

Punch and Judy

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
The Pit, the Pendulum and Hope

The Pit, the Pendulum and Hope

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Your Friend the Rat

Your Friend the Rat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lifted

Lifted

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Virile Games

Virile Games

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Food

Food

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jabberwocky

Jabberwocky

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Dad Is 100 Years Old

My Dad Is 100 Years Old

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cashback

Cashback

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
10 Minutes

10 Minutes

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ill Manors

Ill Manors

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cat Piano

The Cat Piano

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Star

Star

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harvie Krumpet

Harvie Krumpet

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bleak Night

Bleak Night

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry