Sort by

CINE TRUE has logged 342 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Daylight

Daylight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eraser

Eraser

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
06
Frivolous Lola

Frivolous Lola

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★
Edit this entry  
25
The Woman Who Invented Love

The Woman Who Invented Love

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★½
Edit this entry  
23
Nightmare Beach

Nightmare Beach

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Edit this entry  
22
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★½
Edit this entry  
21
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guns

The Guns

1964
×
★★½
Edit this entry  
16
Love Hotel

Love Hotel

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★½
Edit this entry  
07
Z

Z

1969
×
★★★
Edit this entry  
07
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Full Contact

Full Contact

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Getting to Know the Big Wide World

Getting to Know the Big Wide World

1978
×
★★
Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Edit this entry