Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Neruda

Neruda

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
City Hall

City Hall

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Esther Povitsky: Hot For My Name

Esther Povitsky: Hot For My Name

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Devs

Devs

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Education

Education

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry