Sort by

Brian has logged 304 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Hey Arnold! The Jungle Movie

Hey Arnold! The Jungle Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★
Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
12
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Edit this entry  
11
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Edit this entry  
10
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
10
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry