ana has logged 519 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Teacher

A Teacher

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Date and Switch

Date and Switch

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Good Kids

Good Kids

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Stand In

The Stand In

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Meu Passado Me Condena 2: O Filme

Meu Passado Me Condena 2: O Filme

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
True Story

True Story

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Strong Independent Women

Strong Independent Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Allegiant

Allegiant

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry