Sort by

Celluloid Cabbage has logged 241 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Congress

The Congress

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Defiance

Defiance

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Brass Teapot

The Brass Teapot

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Tammy

Tammy

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★
Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
RED

RED

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Hercules

Hercules

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Super

Super

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★
Edit this entry  
16
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Print the Legend

Print the Legend

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tales of the Night

Tales of the Night

2011
×
★★
Edit this entry  
14
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
14
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry