egg shrimp has logged 188 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nutcracker

The Nutcracker

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Robots

Robots

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Host

The Host

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Let's Go to Prison

Let's Go to Prison

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chappie

Chappie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Flatliners

Flatliners

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stronger

Stronger

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry