taurusrising has written 95 reviews for films during 2021.

  • Belfast

    Belfast

    ★★★½

    i’m not really a big fan of b&w movies (sue me) but this was adorable and buddy was a good actor.

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★

    mindless netflix viewing.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    the only mcu i know is the michelle yeoh cinematic universe.

  • Single All the Way

    Single All the Way

    ★★★½

    this was so sweet, anyone who rated this below three stars is miserable. i hope to see more luke macfarlane, maybe single all the way 2?

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

    i watched for tony leung and stayed for tony leung.

  • Censor

    Censor

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i wish i’d liked this more. the ending also reminds me of saint maud’s.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    it's funny that some people watched this in theaters thinking they'd see an action-packed fantasy film and walked away incredibly disappointed. anyway, minus the sluggish pacing, i loved this movie, especially alicia vikander's performance.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    i really shouldn’t watch movies when i’m sleepy, but the first half is stunning and i’m excited to see how this ends.

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★½

    charming as hell but what faye did was illegal and she’s lucky she wasn’t arrested. still one of my favorite wkw films, though.

    Wong Kar-wai Ranked

  • Happy Together

    Happy Together

    ★★★★½

    tony leung delivered some of his best acting in happy together. the way he cried silently into the tape recorder after all he went through always gets me.

    Wong Kar-wai Ranked
    Favorite LGBTQ+ films 🏳️‍🌈

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★½

    i had to fast-forward many times because the movie was slow as hell, but overall, it was fun.

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

    this is high camp!