Sort by

tav has logged 116 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
V/H/S/99

V/H/S/99

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Smile

Smile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Bros

Bros

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Host

Host

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry