Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry & Meghan

Harry & Meghan

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ray

Ray

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Just the Way You Are

Just the Way You Are

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Just the Way You Are

Just the Way You Are

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Just the Way You Are

Just the Way You Are

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Just the Way You Are

Just the Way You Are

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night School

Night School

1981
×
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Soft Touch

Mr. Soft Touch

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
Edit this entry  
12
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

2022
×
Edit this entry  
11
Craig Ferguson: Just Being Honest

Craig Ferguson: Just Being Honest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Weekend

Dirty Weekend

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Someone Like You...

Someone Like You...

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Best of Me

The Best of Me

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
Read the review Edit this entry  
01
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Watcher

The Watcher

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Matt Rogers: Have You Heard of Christmas?

Matt Rogers: Have You Heard of Christmas?

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conspirators

The Conspirators

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghosts of Christmas Always

Ghosts of Christmas Always

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild at the Wheel

Wild at the Wheel

1970
×
Edit this entry  
23
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All Mine to Give

All Mine to Give

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boys Town

Boys Town

1938
×
Read the review Edit this entry  
18
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★½
Edit this entry  
17
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★
Edit this entry  
17
Million Dollar Mermaid

Million Dollar Mermaid

1952
×
Read the review Edit this entry  
17
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
Edit this entry  
16
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
Edit this entry  
16
Cabaret

Cabaret

1972
×
Edit this entry  
16
Forbidden Passage

Forbidden Passage

1941
×
Edit this entry  
16
We Do It Because

We Do It Because

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Falcon Takes Over

The Falcon Takes Over

1942
×
Edit this entry  
16
Mister and Mistletoe

Mister and Mistletoe

1955
×
Edit this entry  
16
Stagecoach Kid

Stagecoach Kid

1949
×
Read the review Edit this entry  
16
Java Journey

Java Journey

1939
×
Edit this entry  
16
How to Read

How to Read

1938
×
Edit this entry