• The Lady from Shanghai

    The Lady from Shanghai

    ★★★½

    Extremely relieved this doesn’t take place at all in Shanghai or appropriate a bunch of stuff, but rather focuses on Orson Welles’ fucked up Irish accent. I was the first person to woo and clap when the opening credits read RITA HAYWORTH which got most of the sold-out theater wooing and clapping, and we were all so amped up by the time she came up on screen that people even woo’d when we got to see her in those incredible…

  • Key Largo

    Key Largo

    ★★★½

    Noir City night one, baby!!!

    Whatta beautiful way to celebrate the return to the full 10 day festival in the bay! Sold out! So many excited people dressed up! Bogie and Bacall!!! Edward G. Robinson!!! If any watch could convince me to love this movie, it’s night one at the Grand Lake in Oakland surrounded by a bunch of old-movie-loving dorks! Yay!!!!!!!!

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★

    Lmao

  • Harry & Meghan

    Harry & Meghan

    ★★★★

    Harry and Meghan happy together and far away from all this shit is exactly what Diana deserved for herself and that alone could make me cry. Their time falling in love and spending all that blissful time alone together in Botswana is so beautiful. I didn’t really follow their falling-out from royalty, but getting to hear their perspective now presented in this way really succeeds at taking back control of their narrative. They’re both extremely eloquent and both clearly very…

  • Ray

    Ray

    ★★★★

    Jamie Foxx deserved the fuck out of that best actor Oscar holy moly! Also so happy to see that, once again, my theory that Regina King should be in every movie is true!!!

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★

    A torturous movie about a person who sucks shit and wears wedge sneakers (redundant). I finished it for Erwin only.

  • Just the Way You Are

    Just the Way You Are

    ★★★★★

    Easily the most delightful underrated movie on planet earth!

  • Just the Way You Are

    Just the Way You Are

    ★★★★★

    I’ve only watched one more minute and I’m at the part where the new older woman working at the answering service says in her perfect New York accent “Then Sam called” and I just said out loud “this is my favorite movie”

  • Just the Way You Are

    Just the Way You Are

    ★★★★½

    I’m 15 minutes in now and I’ve only been laughing and smiling so much that I’m currently blushing! I just said out loud, “this is the greatest movie!!!” I hope this movie never ends

  • Just the Way You Are

    Just the Way You Are

    ★★★★½

    I’m currently 5 minutes into this movie and I just said out loud “I love this movie!” I need to pee but hated the thought of having to pause this and just kept wrestling with whether or not to actually get the remote and said out loud, “I don’t want to stop watching this movie!!!” It’s raining outside, and I’m going to pop a friendly edible, heat up some soup, and curl tf up in bed, and have an absolute blast watching the other 89 minutes of this obviously delightful movie, yay!!!!!!!!!!!!!!

  • Night School

    Night School

    Killer score!!!!!

  • Mr. Soft Touch

    Mr. Soft Touch

    ★★½

    God TCM advertised this as like “see Glenn Ford in a softer, romantic role!” and then it’s just all this crazy heist violence shit while flirting here and there with irl-lovely-ex-gf Evelyn Keyes and I’m tired!!!

    As a noir bitch I want less bang bang and more kiss kiss!!!!!